تبلیغات
درود بر لر - بختیاری ها نخستین خودرو هیبریدی را ساختند


بختیاری ها نخستین خودرو هیبریدی را ساختند
عصر خودرو : نخستین خودرو هیبریدی یا دورگه چهارمحال و بختیاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد طراحی و ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصر خودرو» به نقل از ایرنا،پروژه طراحی و ساخت خودرو هیبریدی به اسم'TARADIS 'که به خودروهای دو نیرو یا دورگه نیز مشهور است، توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد صورت گرفت.

معاون فن آوری و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد گفت: این پروژه یکی از طرحهای کلان پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد است.

'عبدالله قاسمی پیربلوطی' افزود:ساخت این خودروی هیبریدی با تیمی 18نفره از دانشجویان مهندسی از رشته های مکانیک و برق این دانشگاه با هدف شرکت درسومین دوره مسابقات ملی طراحی و ساخت ماشین ایران از پاییز سال 1389آغاز شد.

وی افزود:فاز ساخت خودرو پس از هفت ماهه تلاش با حمایت مالی معاونت فن آوری و پژوهشی دانشگاه از تیرماه امسال آغاز شد و مراحل ساخت و آزمایش فنی این خودرو پنج نفره نیز مهرماه سالجاری به پایان رسید.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت: خودروی هیبریدی واحد شهرکرد از نوع خودروهای' Full Hybrid ' محسوب می شود که دارای یک موتور بنزینی 999 سی سی با توان حدود 98 اسب بخار(75کیلووات) و یک موتور الکتریکی PM 5کیلووات است.

به گفته وی،باتری های لیتیم پلیمر و ابرخازن های مورد استفاده در این خودرو دارای بالاترین فن آوری روز دنیا است و می توان باتری های آن را از طریق برق خانگی شارژ کرد.

وی گفت:این خودرو وزنی حدود یکهزارو100کیلوگرم دارد و می تواند تا سرعت 155 کیلومتر درساعت حرکت کند.

وی افزود:مصرف سوخت این خودرو درسیکل ترکیبی کمتر از پنجم وچهارم صدم (4/5)لیتر در100 کیلومتر است و بدنه خودرو از کامپوزیت ساخته شده و شاسی و فریم اتاق آن از پروفیل آلومینیوم آلیاژی می باشد.

اعضای تیم خودروی هیبریدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد شامل گروه های طراحی و ساخت بدنه، انتقال قدرت،موتور احتراقی و سیستم خنک کاری، برق، کنترل خودرو و سامانه های وابسته کنترل پروژه می باشند.